داستان شکل‌گیری Notion

اطلاعات این یادداشت از آخرین گزارش منتشر شده از Notion در مجله Forbes می‌باشد

نوشن، استارت‌آپ ۱۰ میلیارد دلاری حوزه‌ی بهره‌وری، می‌خواهد اپلیکیشن هوش مصنوعی همه‌کاره برای شما بسازد.

ایوان ژائو (Ivan Zhao)، هم‌بنیانگذار نوشن، با یک اپلیکیشن خوش‌ساختِ بهره‌وری که به قدری پر طرفدار شد که سرورهایش را از کار انداخت، نظر سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان معمولی در سیلیکون ولی را جلب کرد. حالا مدیرعامل این استارت‌آپ سودآور، فرصتی استثنایی می‌بیند تا با ورود زودهنگام و تهاجمی به حوزه‌ی هوش مصنوعی، سلطه‌ی مایکروسافت و گوگل بر فضای کاری را درهم بشکند.

ایوان ژائو این شرکت را بر اساس ایده‌ای پایه‌گذاری کرد که شما باید بتوانید با یک پردازشگر متن، کارهای مشابه با یک کاغذ خالی انجام دهید. Josh Kopelman، از Midas Lister و هم‌بنیانگذار First Round Capital، چنان تحت تأثیر سخنرانی متفاوت ژائو  قرار گرفت که در مرحله‌ی بذری ۲ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۳، بزرگ‌ترین چک را امضا کرد.

 

کوپلمن می‌گوید: «به یاد دارم بیرون آمدم و فکر کردم، ‘این با هر سخنرانی که تا به حال از یک بنیانگذار شنیده‌ام، متفاوت است.’  هیچ اسکرین‌شات یا ماکت‌اپی وجود نداشت. بسیار مفهومی بود، اما احساس کردم در بالاترین سطح، هدف او را درک می‌کنم.»
کوپلمن اما در اقلیت بود. دو سال بعد، مردم همچنان نوشن (ابزار ویرایش نرم‌افزاری که ژائو ساخته بود) را درک نمی‌کردند و او هم نتوانسته بود راه قانع‌کننده‌ای برای توضیح آن پیدا کند. تعداد کمی نیاز به ابزاری برای طراحی برنامه‌های کامپیوتری شخصی‌سازی‌شده را درک می‌کردند. او به یاد می‌آورد که وقتی کارمندان First Round  را در حال استفاده از نوشن می‌دید، به نظر می‌رسید که این کار را «از روی ترحم» انجام می‌دهند.
او اعتراف می‌کند: «نرم‌افزار هنوز به اندازه‌ی کافی خوب نبود. می‌دانید که می‌توانید بهتر عمل کنید. می‌دانید احساس بهتری چگونه است. اما نمی‌دانید دقیقاً چطور به آنجا برسید.»

در آخرین تلاش برای نجات شرکت، ژائو و هم‌بنیانگذار Simon Last ، تمام کارمندان خود را اخراج کردند، دفتر سانفرانسیسکوی خود را  واگذار کردند و برای کاهش هزینه‌ها به کیوتو، ژاپن نقل مکان کردند. وام اضطراری 150,000 دلاری از مادر ژائو به آنها زمان کافی برای راه‌اندازی مجدد با «نوشن ۱.۰» داد. ویرایشگر نرم‌افزار همچنان وجود داشت، اما حالا نوشن در ظاهر به یک ابزار بهره‌وری شبیه شده بود – یک بازنگری مینیمالیستی روی Google Docs که همچنین به شما امکان می‌داد به راحتی ویکی‌ بسازید و لیست کارهایتان را مدیریت کنید. در آگوست ۲۰۱۶، آن‌ها آن را در سایت «Product Hunt» منتشر کردند. این محبوب‌ترین محصول آن روز، آن هفته و سپس آن ماه در سایت شد. ظرف چند هفته، نوشن که رایگان است اما از کاربران حرفه‌ای ماهانه بیش از ۸ دلار هزینه می‌گیرد، به سوددهی رسید و به یکی از داغ‌ترین استارت‌آپ‌های سیلیکون‌ولی تبدیل شد.

در اکتبر، Zhao و Last پیروزمندانه به سانفرانسیسکو بازگشتند. نوشن فقط با تبلیغات دهان به دهان در سطح جهانی در حال گسترش بود (۸۰ درصد از کاربران خارج از ایالات متحده هستند). این نرم‌افزار در سال ۲۰۱۹ به اولین میلیون کاربر خود رسید. دانشجویان برای تهیه لیست کارها و یادداشت برداری از کلاس از آن استفاده می‌کردند. کارآفرینان با ذهنیت طراحی از آن برای جایگزین کردن ارائه‌ی سنتی (pitch deck) و هنرمندان برای به نمایش گذاشتن نمونه کارهایشان استفاده می‌کردند. آموزش‌های «چگونه از نوشن استفاده کنم» یوتیوب را فراگرفت.

مردم به این ویدیوها نیاز داشتند زیرا در حالی که نوشن قدرتمند است، گزینه‌های سفارشی‌سازی برای کار ساده‌ای مانند لیست کارها می‌تواند آن را طاقت‌فرسا کند. یکی از محبوب‌ترین‌ها، یک راهنمای نسبتاً ساده از نرم‌افزار است که نشان می‌دهد چگونه «بدون از دست دادن تمرکز» شروع به استفاده از آن کنید. اما دقیقاً همین سطح از سفارشی‌سازی بود که نوشن را برای کار بسیار مفید می‌کرد. کارمندان DoorDash و Nike از آن برای مدیریت پروژه‌ها یا اشتراک یادداشت استفاده می‌کردند. این نرم‌افزار پس از اینکه یکی از شرکا شروع به استفاده از آن در خانه برای سازماندهی دستور پخت پیتزاهایش کرد، در بین برخی از تیم‌های McKinsey مورد توجه قرار گرفت. Scott Belsky,، مدیر ارشد محصول ادوبی، از Notion برای سازماندهی تمام تحقیقات و نوشتن پیش‌نویس‌های کتاب پرفروش خود با عنوان «The Messy Middle» استفاده کرد. او می‌گوید: «نوشن به شیوه‌ای فوق‌العاده، مفهوم وب‌سایت و سند را در هم ادغام کرده است.»

در ژانویه ۲۰۲۱، تعدادی از این ویدیوهای «چگونه از نوشن استفاده کنم» در تیک‌تاک آنقدر وایرال شدند که تقاضا برای دانلود سرورهای شرکت را تحت فشار قرار داد و ژائو مجبور شد توسعه‌ی کل محصول را برای شش ماه متوقف کند تا بخش پشتیبان را تقویت کند. در آن زمان، این اپلیکیشن ۲۰ میلیون کاربر داشت. ژائو می‌گوید حالا تعداد کاربران به سرعت به ۱۰۰ میلیون نزدیک می‌شود. طبق برآورد فوربس، این شرکت سال گذشته ۲۵۰ میلیون دلار درآمد داشته است و همچنان سودآور باقی مانده است.

در طول رشد viral rise، ژائو موفق شد برای یک استارت‌آپ در این ابعاد، کنترل غیرمعمول بالایی را حفظ کند. هیچ‌کدام از سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیری که حدود ۳۳۰ میلیون دلار روی نشنال سرمایه‌گذاری کرده‌اند، کرسی‌ای در هیئت مدیره ندارند. با صف کشیدن سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر برای دادن پول به او، ژائو دلیل کمی برای واگذاری کرسی به آن‌ها دارد. (او اخیراً در سال ۲۰۲۲ اولین عضو خارجی هیئت مدیره خود را که یک حسابرس مالی است، اضافه کرد.) و سودآوری بلندمدت نوشن به او اهرم بیشتری برای جذب سرمایه با raise funds حداقلی سهام داد. فوربس بر اساس ارزش‌گذاری ۵ میلیارد دلاری نوشن در بازارهای ثانویه، تخمین می‌زند که این مرد ۳۷ ساله هنوز حداقل ۳۰ درصد از شرکت را که معادل ۱.۵ میلیارد دلار است، در اختیار دارد. (حالا آکشای کوتاری ۳۷ ساله، که در سال ۲۰۱۸ به شرکت پیوست ، ۳۰ ساله، هم‌بنیانگذاران اسمی شرکت، احتمالا سهام کمتری دارند زیرا بعد از تأسیس شرکت به آن ملحق شدند.)

منبع: شرکت ها به طور مستقیم ارائه شده‌اند. | گزارش فوربسآخرین نسخه‌ی بزرگ نوشن که شامل قابلیت‌های spreadsheets و دیتابیس‌ها بود، در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. امسال شرکت امیدوار است نسخه‌ی ۳.۰ نوشن را معرفی کند. کاربران در نوامبر ۲۰۲۳ با راه‌اندازی یک بات هوش مصنوعی که می‌تواند به سرعت هر چیزی را که در نوشن ذخیره شده است پیدا کند، پیش‌نمایشی از این نسخه را دیدند. این بات بخشی از سرمایه‌گذاری پرقدرت شرکت روی هوش مصنوعی تولیدکننده است که باعث شد نوشن در ششمین فهرست سالانه‌ی هوش مصنوعی ۵۰ فوربس قرار بگیرد. دیگر نیازی نیست کاربران نوشن به خاطر بیاورند که یک بخش خاص از اطلاعات را کجا گذاشته‌اند. برای مثال، می‌توانید از بات بپرسید: «مهم‌ترین نکات جلسات تیم در هفته‌ی گذشته چه بود؟» و ربات آن‌ها را از اسنادی که به عنوان مهم‌ترین اسناد شناسایی می‌کند، بیرون می‌کشد. ژائو می‌گوید این بات مثل بخشی از ذهن اوست: «شما حق فراموش کردن دارید»

با افزودن اتوماسیون بیشتر – به علاوه راه‌اندازی قابلیت تقویم در ژانویه و شاید یک سرویس ایمیل به لطف خریدی که در فوریه انجام شد – جاه‌طلبی ژائو واضح‌تر می‌شود: تبدیل کردن نوشن به یک اپلیکیشن همه‌کاره برای ادارات که روزی بتواند با سلطه‌ی مایکروسافت و گوگل که طبق گارتنر باهم ۹۹ درصد از بازار ۵۲ میلیارد دلاری (فروش ۲۰۲۲) نرم‌افزارهای اداری را کنترل می‌کنند، به رقابت بپردازد. او اعلام می‌کند: «رقبای ما کل این صنعت هستند. اگر شما لگو می‌سازید، آیا با یک شرکت هواپیمای اسباب‌بازی یا ماشین اسباب‌بازی رقابت می‌کنید؟ با هر دو رقابت می‌کنید.»

«نوشن تجلی‌بخش نظام ارزشی [ژائو] و میل او به خلق کردن است. به همین دلیل است که او نمی‌خواهد شرکت را بفروشد. حتی نمی‌توانم تصور کنم که او بخواهد به بورس اوراق بهادار وارد شود.»

به گفته‌ی Dan Ives، تحلیلگر شرکت Wedbush، نرم‌افزار هوش مصنوعی سازمانی می‌تواند در طول دهه‌ی آینده یک فرصت بازار ۱ تریلیون دلاری باشد. او می‌گوید: «آینده‌ای روشن و پر از پیشرفت در انتظار شماست»، حتی بدون اینکه مستقیماً با مایکروسافت و گوگل روبرو شود. ژائو این نکته را تأیید می‌کند، اما او جاه‌طلبی ساختن چیزی به همان اندازه ماندگار را دارد. او می‌گوید: «سازمان‌ها یک چالش هستند، اما اگر به درستی عمل کنیم، به آنجا خواهیم رسید.»

ژائو (Zhao) هرچند در دانشگاه بریتیش کلمبیا علوم شناختی خوانده بود (او در ۱۷ سالگی به همراه مادرش از چین به کانادا مهاجرت کرده بود)، به عکاسی هم به عنوان یک حرفه فکر می‌کرد و با گروه هکرهای محلی ارتباط برقرار کرد و در آنجا توسعه وب را آموخت. وقتی دوستانش از او خواستند برای نمایش عکس‌هایشان، وب‌سایت‌های نمونه کار طراحی کند، او فکر کرد که آن‌ها باید بتوانند به همان آسانی که با دوربین خلاقیت خود را نشان می‌دهند، آن را روی کامپیوتر هم به نمایش بگذارند. این جمله به او ایده‌ی یک ویرایشگر (editor) منعطف را داد که به هر کسی این امکان را می‌داد تا به سادگی یک نمونه کار (portfolio)، یک ردیاب وظیفه (task tracker)، یک پایگاه داده‌ی پیچیده، یا هر چیز دیگری که انتخاب می‌کند، بسازد.

ژائو (Zhao) بعد از گذراندن یک سال در استارت‌آپ کتاب‌های الکترونیکی «اینکلینگ» (Inkling) و یادگیری نحوه‌ی کار در سیلیکون ولی، ایده‌ی نُشِن (Notion) را مطرح کرد، حتی پیش از اینکه نمونه‌ی اولیه‌ای داشته باشد. شفافیت چشم‌انداز او، سرمایه‌گذاران فرشته (angel investors) را تحت تاثیر قرار داد، از جمله کوپلمان (Kopelman)، رئیس بخش محصول فیسبوک، مایک ورنال (Mike Vernal) و کوتاری (Kothari) که ۷۵ هزار دلار از سود بادآورده‌ی فروش اولین استارت‌آپ خود به لینکدین (LinkedIn) را روی او سرمایه‌گذاری کردند.

مت مک‌این (Matt MacInnis)، هم‌بنیانگذار اینکلینگ که اولین چک ۵۰ هزار دلاری را برای ژائو نوشت، درباره‌ی او می‌گوید: «او صادقانه غیرمتعارف است. او سلیقه‌ی خاصی در مورد اینکه چطور چیزها باید باشند، دارد.» این شامل اجرای سیاست بدون کفش و انتخاب تک‌تک مبلمان‌ها در زمان نقل مکان‌های نوشن در محله‌ی میشن (Mission District) سانفرانسیسکو بود. در آن روزهای اولیه، محدودیت‌های مالی به این معنی بود که او میزهای ارزان ایکیا (Ikea) می‌خرید و یک قالیچه از خانه می‌آورد، اما حتی در آن زمان هم از صندلی‌های راحت نمی‌زد. مورد علاقه‌ی او چهارپایه‌ی آلتو (Aalto) است که در سال ۱۹۳۳ طراحی شده و ممکن است شبیه هر زیرپایی چوبی ساده‌ای به نظر برسد، اما قیمتی معادل ۴۰۰ دلار دارد. برای ژائو، این چهارپایه نماد سادگی و انعطاف‌پذیری‌ای است که او می‌خواهد نوشن داشته باشد.برای ژائو، این سادگی و چندکاره بودنی را که می‌خواهد نوشن داشته باشد، به تصویر می‌کشد.

کسانی که ژائو را به خوبی می‌شناسند می‌گویند ثروت جدید او و موفقیت نشون تقریباً او را تغییر نداده است. او هنوز تمام مبلمان دفتر نوشن را خودش انتخاب می‌کند – از خریدهای اخیر می‌توان به صندلی‌های منحنی شکل آرِتِک (هر کدام ۶۰۰۰ دلار) و صندلی قرمز و آبی زاویه‌دار جنبش هنری دِستیل (که در زمان فروش مجدد حدود ۳۰۰۰ دلار قیمت دارد) اشاره کرد – هرچند او در برخی موارد مجبور به مصالحه شده است: حالا پوشیدن کفش در دفتر مجاز است. MacInnis می‌گوید: «نوشن تجسمی از نظام ارزشی و میل او به خلق کردن است. به همین دلیل است که او نمی‌خواهد شرکت را بفروشد. حتی نمی‌توانم تصور کنم که او بخواهد به بورس اوراق بهادار وارد شود.»

او در مورد جذب سرمایه هم تردید داشت.  Danny Rimer، شریک شرکت Index Ventures، اولین ملاقاتش با ژائو را در جلسه‌ی هیئت مدیره‌ی فیگما به یاد می‌آورد، جایی که ژائو رک و پوست‌کنده خودش را با این جمله معرفی کرد: «می‌خوام بفهمم اصلاً هیئت مدیره یا سرمایه‌گذار معنا دارن؟» نتیجه‌گیری او چه بود؟ خیر، نداشتند. بنابراین او دیگر برای جلسات با سرمایه‌گذاران وقت نمی‌گذاشت. وقتی Sarah Cannon، همکار رایمر در آن زمان، بعد از فهمیدن اینکه Marcel Duchamp، هنرمند فرانسوی، یکی از موردعلاقه‌های ژائو است، بدون اطلاع قبلی با بلیت‌های نمایشگاه دوشان در دفتر نوشن حاضر شد، ژائو در آنجا حضور نداشت.

«ماهیت اصلی محصولات هوش مصنوعی… با آنچه امروز داریم بسیار متفاوت به نظر خواهد رسید، و اعتقاد عمیق ما این است که سازندگانی مثل نوشن، کسانی هستند که آن را اختراع خواهند کرد.»

تمام این‌ها باعث شد ژائو تا حدی به عنوان یک «ضدسرمایه‌گذار ریسک‌پذیر» شناخته شود. خودش می‌گوید این درست نیست، اما ریشه‌ی این شهرت را به Shana Fisher، یکی از اولین سرمایه‌گذاران نسبت می‌دهد که او را متقاعد کرد وقتش را بهتر است صرف توسعه و استخدام کند. فیشر به او گفته بود: «اگر صبور باشی، به موفقیت بزرگی دست پیدا می‌کنی.»

کوتاری (ٖ Kothari) یکی از این استخدام‌ها بود. در به‌روزرسانی دوره‌ای سرمایه‌گذاران در سال ۲۰۱۸، ژائو او را با پیشنهاد شغلی غافلگیر کرد: مدیر ارشد عملیات. کوتاری در Bangalore زندگی می‌کرد، جایی که بخش ۱۰۰۰ نفره‌ی هند لینکدین را اداره می‌کرد و همسرش بر ساخت خانه‌ی جدیدشان نظارت داشت، اما او پس از چند روز کار با محصول جدید ۲.۰ نوشن، تمایل به نقل مکان به کالیفرنیا داشت. او می‌گوید: «در واقع تا پایان هفته قانع شدم، اما مجبور شدم چند ماه برای متقاعد کردن همسرم تلاش کنم.» ژائو بعداً به پاس قدردانی از تلاش‌های او در راه‌اندازی تیم‌های فروش، استخدام و امور مالی، عنوان هم‌بنیانگذار را به او داد.

عدم قطعیت همه‌گیری باعث شد تا ژائو را برای جمع‌آوری سرمایه‌ی روز مبادا متقاعد کند. اما او همچنان تصمیم‌گیرنده‌ی نهایی بود: هیچ کرسی‌ای در هیئت مدیره، رقیق‌سازی سهام کم. شرکت Index با رهبری سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دلاری روی نوشن با ارزش‌گذاری ۲ میلیارد دلار در فوریه‌ی ۲۰۲۰، ظرف ۳۶ ساعت پس از شروع جمع‌آوری سرمایه توسط ژائو، پیشقدم شد. داستان مشابهی در اکتبر ۲۰۲۱ اتفاق افتاد، زمانی که نوشن ۲۷۵ میلیون دلار از Coatue و Sequoia جمع‌آوری کرد. ژائو صبح جمعه با ورنال، که شریک Sequoia شده بود، تماس گرفت تا به این شرکت معتبر، حق اولویت برای سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری را پیشنهاد دهد – به شرطی که همان روز تصمیم بگیرند. Pat Grady، شریک Sequoia، اعتراف می‌کند که ارزش‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری «بسیار دردناک» بود، اما Sequoia ظرف ۳۰ دقیقه پس از بررسی امور مالی موافقت کرد.

فیشر می‌گوید: «نه من، نه هیچ سرمایه‌گذار دیگری، نه هیچ‌کس برای موفقیت این شرکت مسئول نیست. خودشان این کار را انجام می‌دهند. این هنر این قضیه است.»

در طول دورهمی خارج از شرکت در Cancún در اکتبر ۲۰۲۲، آخرین بار ایمیلی از دوستانش در OpenAI دریافت کرد که در آن دسترسی زودهنگام به یک مدل هوش مصنوعی به نام GPT-4 را پیشنهاد می‌دادند. او و ژائو آنقدر تحت تأثیر قرار گرفتند که رویدادهای تیم‌سازی را کنار گذاشتند و تا روزها در اتاق هتلشان پنهان شدند تا اینکه دستیار نویسندگی هوش مصنوعی بسیار ساده‌ای را باهم ترکیب کردند. وقتی ChatGPT ماه بعد راه‌اندازی شد و باعث شد کسب‌وکارها با عجله برای ادغام هوش مصنوعی در محصولاتشان اقدام کنند، نوشن قبلاً به بازار عرضه شده بود.

این شرکت در سال ۲۰۲۳ با یک بات پرسش و پاسخ که می‌تواند اطلاعات ذخیره‌شده در نوشن را بازیابی کند، کار خود را ادامه داد. ابزارهای هوش مصنوعی آن عمدتاً بر اساس GPT-4، کلود شرکت Anthropic و چند مدل هوش مصنوعی متن‌باز دیگر ساخته شده‌اند. حالا، پس از یک سال و نیم از رونق هوش مصنوعی تولیدکننده، نوشن در بین برنامه‌های بهره‌وری در جایگاه پیشتاز قرار دارد. ژائو می‌گوید این شرکت برای دسترسی به ویژگی‌های هوش مصنوعی ۸ دلار در ماه هزینه اضافی دریافت می‌کند. میلیون‌ها نفر آن را امتحان کرده‌اند و تا اینجا، کسب‌وکار «فراتر از بالاترین امیدهای ما» عمل کرده است.

رقبای اصلی نوشن، غول‌های تکنولوژی هستند – گوگل که ده‌ها ویژگی هوش مصنوعی را به مجموعه‌ی نرم‌افزاری کاری‌اش تزریق کرده است و مایکروسافت که اپلیکیشن جدید همکاری‌اش به نام «Loop» شباهت عجیبی به نوشن دارد. Shishir Mehrotra، کهنه‌کار هر دو شرکت گوگل و مایکروسافت و مدیر کنونی «Coda» یکی از بسیاری شرکت‌های کوچک‌تر حوزه‌ی بهره‌وری است که برای رقابت با این دو قطبی تلاش می‌کند، می‌گوید: «من اغلب به ایوان [مدیرعامل کُدا] می‌گویم، ممکن است با هم رقابت کنیم، اما بزرگ‌ترین رقیب هر دوی ما همان ابزارهای قدیمی است.»

هیچ‌کس نمی‌داند هوش مصنوعی چطور تکامل پیدا خواهد کرد، اما برندگان دور بعدی شاید نیاز داشته باشند فراتر از رابط‌های کاربری آشنایی مثل چت نگاه کنند. Olivier Godement، رهبر محصول در OpenAI که برای ادغام هوش مصنوعی با نوشن همکاری نزدیکی داشته، می‌گوید: «هنوز فرم معمول محصولات هوش مصنوعی اختراع نشده است. این محصولات با آنچه امروز داریم بسیار متفاوت به نظر خواهند رسید، و اعتقاد عمیق ما این است که سازندگانی مثل نوشن، کسانی هستند که آن را اختراع خواهند کرد.»

ژائو سعی کرده است نوشن را تا حد ممکن چابک نگه دارد و توسعه دهان به دهان به او اجازه داد تا از استخدام یک تیم فروش بزرگ اجتناب کند. اما آن روزها گذشته است. این شرکت اکنون ۶۵۰ کارمند دارد که در دفاتر سراسر آمریکا، ایرلند، هند، کره جنوبی و ژاپن پراکنده‌اند. مشتریان به طور فزاینده‌ای کسب‌وکارها هستند، نه افراد، اگرچه بسیاری از آن‌ها استارت‌آپ‌های کوچک‌تر هستند. ژائو تخمین می‌زند که نیمی از شرکت‌های « Y Combinator» و همچنین بسیاری از ستارگان نوظهور در لیست هوش مصنوعی ۵۰، از جمله  Perplexity، Pika و Runway‌ از نوشن استفاده می‌کنند. برای رسیدن به سطح بعدی، ژائو در حال ساخت یک تیم فروش برای هدف قرار دادن مشتریان بزرگ‌تر است، جایی که استفاده از نوشن اغلب به تیم‌های خاص، مانند McKinsey  و OpenAI، محدود می‌شود. سناریوی خوش‌بینانه برای نوشن، شبیه به شرکت نرم‌افزاری «Atlassian» است، با ۳.۹ میلیارد دلار فروش در سال ۲۰۲۳، که با جذب گروه‌های کوچک کاربران درون سازمان‌های بزرگ‌تر که عاشق استفاده از محصولاتی مانند Jira بودند، به رکن ضروری کار تبدیل شد. Grady از Sequoia می‌گوید: «نوشن هم تا حدودی شبیه است. اگر آن‌ها بتوانند تیم‌ها را راضی نگه دارند، اجتناب‌ناپذیر است که در نهایت کل سازمان را در اختیار بگیرند.»

برای ژائو که می‌خواهد نوشن همه‌گیر شود، به‌دست آوردن کل سازمان هدف نهایی است. برای رسیدن به آن، او باید نرم‌افزار را بسیار انعطاف‌پذیر کند – یک اپلیکیشن همه‌کاره واقعی که نه تنها می‌تواند ابزارهای کاری را جایگزین کند، بلکه زندگی مردم را هم سازماندهی کند. با این حال، او اذعان می‌کند که حرفی که یک دهه پیش به سرمایه‌گذاران زد، در مورد کنار زدن کامل بازیگران حاکمی مانند مایکروسافت و گوگل، یک تصور «رمانتیک» بود – اما فقط تا حدی.

او می‌گوید: «احتمالاً وکلا تا آخر عمر از مایکروسافت ورد استفاده کنند، اما ممکن است برای بخش‌های دیگر فرآیند کاری‌شان از نوشن استفاده کنند

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای جامعه نوشن فارسی محفوظ است.